27.4.2024 MĚSTSKÉ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ (DŮM KULTURY) LITOMĚŘICE
Hledat
Navigace: Vinařské Litoměřice > Když víno léčí

Když víno léčí

 Milan Šamánek, Zuzana Urbanová

KDYŽ VÍNO LÉČÍ

 Dva naši přední kardiologové, prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., FESC, a doc. MUDr. Zuzana Urbanová, CSc., se věnují prevenci aterosklerózy a ischemické choroby srdeční u dětí po mnoho let. Patří k zastáncům mnoha studiemi ověřené teorie o „prospěšnosti vína v malém množství pro naše zdraví“, iniciovali první výzkum o účinku vína na prevenci předčasné aterosklerózy v České republice a jsou propagátory střídmého pití vína jako prevence tohoto onemocnění. Jedna z jejich knih získala v celosvětové soutěži pořádané International Organisation of Vine and Wine cenu za nejlepší publikaci o víně a zdraví.

Nejnovější kniha profesora Šamánka a docentky Urbanové obsahuje nejen souhrn soudobých medicínských poznatků, ale i řadu zajímavých informací, které dávají odpovědi na nejčastější dotazy zájemců o tuto problematiku. Je zasvěceným průvodcem světovou i domácí historií vína a vinařství, obohaceným bohatou obrazovou dokumentací z archivu autorů.

 OBSAH KNIHY:

Co potřebujeme vědět o alkoholu * Kdy můžeme po pití alkoholu usednout za volant i jet na kole *Co obsahuje víno * Víno „bolehlav“ * Kde se vzala na zemi vinná réva a víno * Začátky konzumace alkoholu * Kdy lidstvo začalo vyrábět víno * Šíření vína * V čem se víno přepravovalo a z čeho se pilo * Kdy a jak se připíjí * Pravidla, jak pít víno * Vinařství v Řecku a Římě ovlivnilo Evropu * Kdy se dostalo víno na Moravu a do Čech * Vliv šlechtických rodů na pěstování vinné révy * Obchod s vínem v době rozkvětu vinařství u nás * První česká kniha o vinařství * Morové rány na našich vinicích * Současnost našeho vinařství * Kdy se začalo používat víno k léčení * Současný názor na víno a zdraví * Víno a srdeční infarkt * Můžeme pít alkohol i při zvýšeném krevním tlaku? * Chrání pití vína také proti mozkové mrtvici? * Pravidelným střídmým pitím předcházíme cukrovce * Máme s pokračujícím věkem přestat pít víno? * Pití alkoholu a stárnutí * Žijí konzumenti alkoholu déle než abstinenti? * Zlepší pití vína kvalitu života? * Léčí alkohol také depresi a úzkost? * Působení alkoholu na sex * Co je mírná dávka alkoholu * Jak často a v kterou denní dobu je nejlepší pít víno *Co je to „binge drinking“ * Úpravy vína *Jaký druh alkoholu je pro zdraví nejlepší * Příčiny příznivého působení alkoholu * Tolerance k alkoholu *Kdy nepít alkohol * Pití alkoholu při užívání léků * EPILOG / Proč jsme napsali tuto knihu o víně * Autoři * Vybrané literární prameny

 

 

 

 
© vinarskelitomerice.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist